Burmistrz Gryfowa kontra Nauczyciele: Rada Miejska odrzuca kontrowersyjny
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gryfowie Śląskim rozstrzygnęła się sprawa kontrowersyjnej propozycji Burmistrza, dotyczącej zmiany zasad podziału funduszu nagród
Tegoroczni maturzyści ZSOiZ Lwówek Śląski uroczyście zakończyli rok
Dzień 25 kwietnia 2025 roku z pewnością na długo pozostanie w pamięci tegorocznych maturzystów. To właśnie dziś odbyło się uroczyste
Władze Lubomierza życzą Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Drodzy Mieszkańcy Gminy i Miasta Lubomierz! Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, spokoju oraz wielu radosnych
Moim zdaniem najpierw niech dzieci nauczą się mówić dzień dobry dziękuję i przepraszam
i niech dowiedzą się o polskich tradycjach wystarczająco zanim zaczną kopiować to co jest na zachodzie
Ale to idzie od gormie,rodzic powinien o to zadbać żeby dziecko mówiło dzień dobry, dziękuję, przepraszam i co ma do tego Hallowen
Niektórym starszym ludziom również przydałaby się lekcja manier, a jak mniemam księża w kościele tego nie uczą…
Święto jak swieto.. powinno byc tak ze każdy kto ma ochote brac udzial w zabawie niech powiesi na drzwiach jakąkolwiek ozdobe np dynie, i dzieci beda wiedzialy gdzie moga pojsc, a gdzie nie. Sama chetnie wpuscila bym dzieci, i jesli moje mialo by ochote pojsc po słodkości, pozwolila bym i z nim poszla.
Dlaczego nie obchodzę Halloween ?
KIEDY w ubiegłym roku wszyscy przygotowywali się do Halloween, popularnego w wielu krajach święta o zabarwieniu wyraźnie spirytystycznym, 14-letni Michael z Kanady myślał zupełnie innymi kategoriami. W wypracowaniu szkolnym napisał:
„Jest właśnie wieczór poprzedzający Halloween. Z okna widzę, że wszystkie trawniki w sąsiedztwie zostały już udekorowane nagrobkami i kościotrupami, a w oknach palą się lampy z wydrążonych dyń. Rodzice przygotowują kostiumy, w które przebiorą się dzieci, a dzieci myślą, ile słodyczy uda im się jutro zebrać.
„Moja rodzina jest inna. Nie udekorowaliśmy trawnika ani nie ustawiliśmy w oknach dyniowych lampionów. Nieraz ktoś pyta, dlaczego nie obchodzę Halloween. Otóż nie obchodzą tego święta przede wszystkim ze względu na jego pochodzenie.
„Mimo wszystko lubię te dni. Dlaczego? Bo skłaniają mnie do głębszej refleksji. Rozmyślam wtedy, z jakich przyczyn nie biorę udziału w pewnych rzeczach. Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rodowód jakiejś tradycji jest dla niego ważny. Moim zdaniem jest. Na przykład większość z nas nie byłaby zachwycona, gdyby sąsiedzi przebrali się w stroje nazistowskie. Dlaczego? Ze względu na pochodzenie tych mundurów i wszystko, czego są symbolem — czyli ze względu na system wartości obrażający uczucia ogółu społeczeństwa. Moje uczucia obraża wszystko, co symbolizują diabły, złe duchy oraz wiedźmy, i nie chcę mieć z tym nic wspólnego. Warto się nieraz zastanowić nad swymi wyborami — czym tak naprawdę są podyktowane. Zamiast biernie naśladować popularne wzorce, powinniśmy kierować się w życiu zasadami. I właśnie dlatego lubię te dni: cieszę się ze swojej inności i z tego, że żyję zgodnie z wyznawanymi przekonaniami”.
Halloween z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejsze. Tymczasem nie brakuje wielebnej szamanerii i osób związanych ze środowiskiem katolickim, które przestrzegają przed jego obchodami. Jedni uważają, że przez udział w zabawie “człowiek może pozbawić się życia wiecznego” bo to impreza szatańska. Inni proponują – też obce kulturowo – alternatywne zabawy “Chrystoteki”. A w jaim to piśmie stoi, że Jezus zwany Chrystusem chodził na dyskoteki? Przez lata Kościół katolicki nie zaakceptował amerykańskiej formuły i przedstawiciele Kościoła twierdzą, że Halloween jest świętem pogańskim z elementami okultyzmu. Zapomnieli ci nawiedzeni apologeci, że wiele obecnych świąt, w tym nasze rodzime, ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, czyli pogańskich a w kulturze polskiej również obchodzono święto zbliżone do Halloween – Dziady. Znany z TikToka ksiądz. Sebastian Pichura – odradza imprezę w stylu Halloween albowiem jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. – Proszę powiedzieć, które motywy są sprzeczne? – pytają internauci. Inne komentarze: – Nigdy nie zrozumiem co jest złego gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc… – W działaniach Kościoła katolickiego jest również “dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem” i brak alternatyw, – Niech się Kościół zajmie swoją moralnością, oczyszczaniem z patologii i dewiacji… – Organizujcie sobie te swoje Chrystoteki i odczepcie się od Halloween!
Oczywiście, każdy może robić, co chce, wszakże pod jednym warunkiem, że szanuje stanowisko drugiej osoby, np. do niebrania udziału w tych praktykach, które jemu się podobają oraz nie będzie do nich przymuszał (cukierek albo psikus). Jeśli robi się coś na złość za odmowę – to sorry, ale rób te diabły w swoim domu, bo możesz trafić na kogoś, kto nie będzie z tego zadowolony …