Byli pracownicy lwóweckiej s. zdrowia nie zostaną zapomnieni – powstanie wystawa

Pracownicy służby zdrowia często poświęcają własne życie oraz czas, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. To prawdziwe anioły, ale często zapominamy o tym jak wiele znaczą i co robią dla danej społeczności. Szczególnie trudnej misji podjęli się pracownicy Lwóweckiej Służby Zdrowia, którzy swoje obowiązki pełnili w niezwykle trudnych powojennych latach (1945-67).

O to, aby pamięć o tych osobach nie poszła w zapomnienie postanowił zadbać Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Krzysztof Kolarz – syn doktora Stanisława Kolarza będącego lekarzem powiatowym, ordynatorem internym oraz dyrektorem szpitala w latach 1962-66, przybył do Lwówka Śląskiego w 2016 roku. Spotkał się wtedy z Burmistrz Mariolą Szczęsną, z którą rozmawiał o Powojennej Służbie Zdrowia w stolicy powiatu lwóweckiego.
Wtedy też narodził się pomysł, aby uhonorować byłych pracowników tego sektora. Pan Krzysztof wpadł na pomysł zorganizowania wystawy zawierającej zdjęcia i dokumenty z lat 1945-67. Ponadto planuje on, aby jedno z rond, ulica, skwer bądź inne tego typu miejsce otrzymało nazwę Pracowników lwóweckiej Powojennej Służby Zdrowia oraz stworzenie kapsuły czasu.


Inicjatywa wystawy zaczęła ewoluować po spotkaniu Pana Krzysztofa Kolarza z lokalną działaczką społeczną Panią Teresą Iwankiewicz, która podjęła się koordynacji projektu w Lwówku Śląskim. Udała się ona do Starosty Powiatu Lwóweckiego oraz Burmistrz Gminy i Miasta w celu otrzymania wsparcia i zaproponowała, aby objęli oni wystawę patronatem honorowym. Otrzymała od nich pozytywne deklaracje.
Niewykluczonym jest, że wystawa będzie okazją do spotkania po latach wciąż żyjących byłych Pracowników Służby Zdrowia w Lwówku Śląskim.
Do tej pory udało się pozyskać 150 zdjęć. Jako oficjalny patron medialny wystawy zwracamy się do Państwa – głownie rodzin byłych pracowników o dostarczanie zdjęć, dokumentów oraz jakichkolwiek innych wspomnień w celu dalszego rozwoju wystawy. Nie pozwólmy, aby wysiłek wielu osób, którzy w trudnych powojennych latach służyli drugiemu człowiekowi niosąc mu pomoc medyczną poszedł w zapomnienie. Warto zrobić naprawdę wiele, aby należycie uhonorować te postacie.
Pomyślałem, że byłoby dobrze uhonorować wszystkie te osoby, które pracowały w służbie zdrowia. Siłą rzeczy jest coraz mniej świadków tych wydarzeń. Najłatwiejszą rzeczą (red. aby to zrobić) było założenie profilu facebookowego, który zbierałby zdjęcia, opowiadania i świadectwa o tych ludziach. Dzięki temu przestaliby być anonimowi. Ich nazwiska byłyby w jakiś sposób uhonorowane. – mówił Krzysztof Kolarz w rozmowie z naszą redakcją.
Na pewno znajdą się osoby dla których takie nazwiska jak dr Buławski, dr Kolarz, Weronika Gawrońska (siostra Wera), Walentyna Wrońska (siostra Wala), pani dr Romanowicz, dr Wroński, pani Helena Skrzypińska, pani Suduł, pani Wanda Koc, pani Stanisława Nowosad, “złota rączka” – pan Gładysz, nie są obce. Postarajmy się dodać do powyższych te osoby które jeszcze pamiętamy. – możemy przeczytać na stronie Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski.
Portal Lwowek24.pl jest oficjalnym patronem medialnym wystawy.