Biuro informacji kredytowej – czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej istnieje od 1997 roku i jest doskonale znane każdemu, kto stara się o kredyt. W tym wypadku wiemy, że banki mogą ocenić naszą zdolność kredytową w oparciu o pozyskane informacje z BIK-u. Ta ocena może zaważyć na tym, czy uzyskamy pożyczkę z instytucji finansowej. Co zatem warto wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej? Czym jest ten podmiot?
Biuro Informacji KredytowejOkazuje się, że Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez Związek Banków Polskich i banki.
Czym jest ta instytucja?
To największy w naszym kraju zbiór klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, którzy zaciągali kredyt oraz pożyczki. Pamiętajmy o tym, że BIK działa na podstawie zasad wskazanych w Prawie Bankowym. Posiada uprawnienia do przetwarzania danych, jakie są objęte tajemnicą bankową. Biuro Informacji Kredytowej stanowi źródło informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce.
Warto podkreślić, że składa się z następujących podmiotów:Biuro Informacji Kredytowej S.A. – ma ono za zadanie gromadzić i udostępniać dane o klientach. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A (BIG) – ma na celu gromadzić i udostępniać informacje o przeterminowanych zadłużeniach i udostępniać narzędzia do weryfikacji wiarygodności płatniczej klientów.
Grupa BIK zbiera dane o tym, jakie podmioty oraz osoby fizyczne spłacają zobowiązania kredytowe. Poza tym wymienia informacje między bankami i przedsiębiorcami praktycznie w każdej branży. Znajdują się tutaj nie tylko informacje pozytywne o spłacanych kredytach, lecz także negatywne, o niespłacanych zobowiązaniach. Odnoszą się one do wszelkich rachunków kredytowych, które są prowadzone przez banki i SKOK-i.
Mogą wiązać się z kredytami na zakup towarów, studenckimi, mieszkaniowymi, pracowniczymi, odnawialnymi, limitami debetowymi itp. Faktem jest, że spłaca z opóźnieniem wskazuje na co najmniej 60-dniowe opóźnienie w spłacie raty kredytu. Istotne informacjeIstotne informacje na temat BIK znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy. Biuro Informacji Kredytowej pozwala dowiedzieć się tego, czy mamy historię kredytową i sprawdzać ją co poł roku.
Uzyskujemy do niej dostęp w dogodnym czasie, poznajemy punktową ocenę, nadzorujemy zgodność danych i zabezpieczamy się przed oszustwami. Jak działa procedura BIK? Schemat postępowania odbywa się w kilku krokach. Są one następujące:Złożenie wniosku o kredyt przez klienta do bankuRozpatrzenie wniosku przez bankStworzenie raportu o kliencie przez BIK i wysłanie go do banku
W razie pozytywnej historii bank udziela kredytuKlient ma za zadanie spłacać kredytBIK gromadzi informacje o kliencie wraz z jego historią kredytowąIstotne jest to, że BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu – to zadanie leży po stronie instytucji udzielającej pożyczki. Zobowiązania przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej dotyczyć mogą np. kredytów niecelowych, studenckich, pracowniczych, odnawialnych, kart kredytowych, debetowych, detalicznych, limitów debetowych w ROR itp.
Jak założyć konto w BIK?
Założenie konta BIK jest bardzo proste. Musimy przygotować dowód osobisty, PESEL i dostęp do konta bankowego (system prosi o wykonania przelewu identyfikacyjnego w wysokości 1 zł). Następnie wypełniamy formularz rejestracji i postępujemy zgodnie z instrukcjami w systemie. Przez maila aktywujemy konto odpowiednim linkiem, odbierając także SMS z kodem autoryzacyjnym.
Wpisujemy uzyskany kod i ustawiamy dogodne hasło. Okazuje się, że założenie konta BIK może nas ochronić przed wyłudzeniami. Za każdym razem można otrzymywać alerty o tym, czy ktoś sprawdza nasze dane w Rejestrze Dłużników BIK. Za roczny pakiet alertów zapłacimy 24 złote, przy czym zakup raportu BIK kosztuje 39 złotych. Dzięki temu będziemy spać spokojnie, bez ryzyka padnięcia ofiarą oszustów, zaciągających kredyt na obce nazwiska.
Materiał sponsorowany