Będzie nowe święto państwowe – Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadza nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. To symboliczne święto, przypadać będzie na dzień 10 września
Data ta jest nieprzypadkowa, nawiązuje do dramatycznego wydarzenia z 1943 roku, kiedy to niemieccy okupanci dokonali masowych aresztowań dzieci w Mosinie, Wielkopolsce. W obozie zagłady w Łodzi znalazły się także dzieci z innych części naszego kraju – ze Śląska, Polski Centralnej, Zamojszczyzny i Małopolski.
Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, a przepisy zostały przyjęte przez Sejm 11 lipca, a 28 lipca Senat opowiedział się za nimi, po czym ustawę podpisał prezydent.
“W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek, stanowi się, co następuje: dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny.” – napisano w ustawie.
Święto ma być zatem także wyrazem szacunku i uznania dla wszystkich urodzonych przed wojną lub w jej trakcie, a ich dzieciństwo przypadło na te tragiczne lata.
To niezwykle ważne, żebyśmy jako naród pamiętali o tych dramatycznych wydarzeniach z przeszłości. Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny ma przypominać nam o cierpieniach, które poniosły niewinne dzieci podczas wojny, ale także o ich niezłomnej sile woli, która pozwoliła im dźwigać ciężary przeszłości.
W ustanowionym święcie kryje się nie tylko pamięć o przeszłości, ale także ważny przekaz dla dzisiejszych pokoleń. Dzień 10 września, ma być bowiem momentem refleksji nad wartościami, które powinny nas jednoczyć jako społeczeństwo i przypominać, że pokój i bezpieczeństwo, którymi cieszymy się dzisiaj, są wynikiem trudu i poświęcenia wielu pokoleń Polaków.
M. Huzarewicz
Fot. Dzieje.pl