PGNiG odkryło nowe złoże gazu. – Może być eksploatowane przez 16 lat

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na terenie województwa wielkopolskiego odkryła nowe złoże gazu ziemnego. Zostało zlokalizowane na głębokości nieco ponad 3500 metrów.

Jak podaje PGNiG w swoim komunikacie z nowego złoża można wydobyć 40 mln m³ zaazotowanego gazu co roku, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy daje wartość ok. 32 mln m³ rocznie. Pojemność nowo odkrytego złoża jest szacowana na 650 mln m³ błękitnego paliwa. Nowe złoże będzie mogło być eksploatowane przez kolejne 16 lat.
– Wydobycie krajowe to jeden z filarów bezpieczeństwa dostaw gazu dla polskich odbiorców. Systematycznie prowadzimy poszukiwania nowych złóż oraz inwestujemy w zagospodarowanie już rozpoznanych zasobów aby utrzymać produkcję gazu na stabilnym poziomie. Efektem tych działań jest m.in. odkrycie złoża Sierosław w Wielkopolsce, zawierającego ok. 650 mln m sześc. gazu ziemnego – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Jak się okazuje nowo odkryte złoże znajdujące się w wielkopolskiej wiosce Sierosław jest ulokowane w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej PGNiG w zachodniej Polsce. Lokalizacja odwiertu Sierosław-2H została wytypowana w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca 2022 roku, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowo odkrytych zasobów.
–To odkrycie to duży sukces specjalistów z Grupy Kapitałowej PGNiG, możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik badawczych i zaawansowanych metod wierceń kierunkowych. (…) Gwarantuje to dalszy dynamiczny rozwój własnego wydobycia węglowodorów już w ramach koncernu multienergetycznego. – dodała Prezes Zarządu spółki.