Tour de Konstytucja – Z obywatelami o praworządności

W Lwówku Śląskim 20 lipca br. na dolnym rynku odbył się panel dyskusyjny pn. Tour de Konstytucja, w którym uczestniczyli prawnicy broniący niezawisłości sądowniczej, konstytucji, demokracji i szeroko pojętego trójpodziału władzy. W głosie uczestników wyczuć można było autentyczną troskę o losy Rzeczypospolitej Polskiej i jej wymiaru sprawiedliwości. Poruszono najistotniejsze dla Państwa Polskiego tematy wykraczając przy tym raz na jakiś czas poza tematy stricte prawnicze.
Do polemiki włączyli się przejęci losem ojczyzny obywatele, którzy chętnie zadawali panelistom pytania. Mimo, iż frekwencja nie była zbyt wysoka debata była ożywiona i ciekawa. Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Roberta Hojdy z Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych – pomysłodawca Tour de Konstytucja.
Swoją obecnością mieszkańców lwiego grodu zaszczycił zawieszony przez nieuznawaną w świetle prawa europejskiego Izbę Dyscyplinarną, sędzia Igor Tuleya. Przez niektórych publicystów określany mianem sędziego niezłomnego. Dziś sam o sobie mówił, że jest sędzią obywatelskim, czyli takim, który rozmawia z obywatelami nie zaszywając się w zaciszu gabinetu lub sali sądowej. Podkreślał on jakże istotną rolę społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości, mówiąc przy tym o znaczeniu ławników, których nazwał sędziami społecznymi.
Wyjaśnił w ten sposób różnicę między sędzią obywatelskim, a sędzią społecznym – pytanie takie zadał organizator dzisiejszego wydarzenia Andrzej Życiniec.
Ponadto rozmawiano o prawach człowieka, a wszelkie wątpliwości z nimi związane skrupulatnie starała się wyjaśnić Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Gośćmi byli także: Ewa Wojdyłło-Osiatyńska, adw. Damian Gałek, Maciej Prabucki ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, adw. Kinga Dagmara Siadlak – prezes Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.
Przybyłym mieszkańcom rozdawane były egzemplarze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., którą sędzia Igor Tuleya chętnie sygnował swoim nazwiskiem, wraz z ulotką zawierającą Preambułę Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Preambułę Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, którą warto tutaj zacytować i przypomnieć.
Narody Europy, tworząc między sobą coraz ściślejszy związek, są zdecydowane dzielić ze sobą
pokojową przyszłość opartą na wspólnych wartościach.
Świadoma swego duchowo-religijnego i moralnego dziedzictwa, Unia jest zbudowana na niepodzielnych, powszechnych wartościach godności osoby ludzkiej, wolności, równości i solidarności; opiera
się na zasadach demokracji i państwa prawnego. Poprzez ustanowienie obywatelstwa Unii oraz
stworzenie przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości stawia jednostkę w centrum
swych działań.
Unia przyczynia się do ochrony i rozwoju tych wspólnych wartości, szanując przy tym różnorodność kultur i tradycji narodów Europy, jak również tożsamość narodową Państw Członkowskich
i organizację ich władz publicznych na poziomach: krajowym, regionalnym i lokalnym; dąży do
wspierania zrównoważonego i stałego rozwoju oraz zapewnia swobodny przepływ osób, usług,
towarów i kapitału oraz swobodę przedsiębiorczości.
W tym celu, w obliczu zmian w społeczeństwie, postępu społecznego oraz rozwoju naukowego
i technologicznego, niezbędne jest wzmocnienie ochrony praw podstawowych poprzez wyszczególnienie tych praw w Karcie i przez to uczynienie ich bardziej widocznymi.
Niniejsza Karta potwierdza, przy poszanowaniu kompetencji i zadań Unii oraz zasady pomocniczości, prawa wynikające zwłaszcza z tradycji konstytucyjnych i zobowiązań międzynarodowych
wspólnych Państwom Członkowskim, europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Kart Społecznych przyjętych przez Unię i Radę Europy oraz z orzecznictwa
Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W tym
kontekście, sądy Unii i Państw Członkowskich będą interpretowały Kartę z należytym uwzględnieniem wyjaśnień sporządzonych pod kierownictwem Prezydium Konwentu, który opracował Kartę,
i za których uaktualnienie odpowiada Prezydium Konwentu Europejskiego.
Korzystanie z tych praw rodzi odpowiedzialność i nakłada obowiązki wobec innych osób, wspólnoty ludzkiej i przyszłych pokoleń.
Oprócz tego mieszkańcy dostali drugą ulotkę ze słowami Henryka Wujca – Działacza Opozycji Demokratycznej w czasach PRL.
“Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił!”
Portal Lwówek24.pl, któremu na sercu również leży dobro Rzeczypospolitej zawsze popierać będzie akcje mające na celu budowanie w obywatelach poczucia przywiązania do Narodu i własnej Ojczyzny, które prowadzić będą do rozwoju Polski i budowy dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego pielęgnującego wartości europejskie, chrześcijańskie i cały dorobek kultury łacińskiej w jaką nieoceniony wkład mieli nasi rodacy.