Niepełnosprawni nie zagłosują w ratuszu – również w drugiej turze

Decyzja o przeniesieniu lokalu wyborczego z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu do czytelni Lwóweckiej Biblioteki Publicznej wywołała niemałe kontrowersje w przestrzeni publicznej. Największe emocje budzi fakt, że nowa lokalizacja — znajdująca się na pierwszym piętrze ratusza — nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów mających trudności z poruszaniem się.

Jak czytamy w oficjalnym ogłoszeniu podpisanym przez Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Dawida Kobiałkę:
„Głosowanie odbędzie się w czytelni Lwóweckiej Biblioteki Publicznej na pierwszym piętrze Ratusza. Lokal wyborczy nie będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.”
Ta zmiana, związana z remontem dotychczasowego lokalu w Sali Mieszczańskiej, miała mieć charakter jednorazowy, jednak według dokumentu dotyczy również drugiej tury wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która odbędzie się 1 czerwca 2025 roku:
„Zmiana siedziby ma charakter jednorazowy i dotyczy wyłącznie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 1 czerwca 2025 r. (II tura).”
W opinii wielu mieszkańców zmiana ta — choć uzasadniona koniecznością remontu — została przeprowadzona bez uwzględnienia potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Komentarze w mediach społecznościowych nie pozostawiają złudzeń: wyborcy czują się wykluczeni.
Choć urząd gminy przewiduje możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania, wiele osób nie jest świadoma tej procedury lub nie wie, jak ją przeprowadzić. Zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu:
„Wyborca niepełnosprawny może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu powinien złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania do 29 maja 2025 r.”
Problem ten unaocznia szerszy problem dostępności lokali wyborczych w Polsce. W czasach, gdy tak wiele mówi się o równości i dostępności, decyzja o przeniesieniu lokalu do niedostosowanego miejsca wydaje się krokiem wstecz.
Marcel Wilk