Paulina Maślanka z Lwówka Śl. z sukcesem na XXII Konkursie Piosenki nie tylko Słowiańskiej

12 maja 2025 roku w zabytkowym Oratorium Marianum we Wrocławiu odbyła się XXII edycja Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej – wydarzenia, które od lat stanowi barwny punkt w kalendarzu kulturalnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Filologii Słowiańskiej – studenci i doktoranci, Studenckie Koło Naukowe Rusycystów „WroSlawianie”, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Biuro Współpracy Międzynarodowej UWr oraz Biuro Wsparcia Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UWr.

Jedną z wyróżnionych uczestniczek tegorocznego konkursu była Paulina Maślanka, mieszkanka Lwówka Śląskiego, która studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Dolnośląskim DSW. Paulina zachwyciła jury oraz publiczność wykonaniem utworu „Tako ti je, sine moj” autorstwa chorwackiej wokalistki Severiny. Jej interpretacja, zaprezentowana w oryginalnym języku – chorwackim, została wysoko oceniona, co zaowocowało zdobyciem nagrody Biura Turystyki Joanna – weekendu w Pradze dla dwóch osób.
To znaczące osiągnięcie nie tylko dla samej wokalistki, ale także powód do dumy dla społeczności lokalnej Lwówka Śląskiego. Śpiew w języku oryginalnym podkreśla nie tylko umiejętności językowe i wokalne Pauliny, ale również jej szacunek do kultury i autentyczności prezentowanego repertuaru.
Historia konkursu sięga lat, gdy udział w nim brali głównie studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej – bohemiści, rusycyści, serbiści i ukrainiści. Z czasem wydarzenie zaczęło przyciągać uczestników z całej Polski, a nawet z zagranicy. Na scenach Auli Leopoldyńskiej i Oratorium Marianum występowali już studenci z Krakowa, Opola, Lublina, Warszawy, Białegostoku, Zielonej Góry, a także z uczelni w Czechach, Rosji i na Ukrainie. Od ubiegłego roku dopuszczono wykonywanie utworów również w językach niesłowiańskich, co znacząco poszerzyło formułę konkursu.
W skład tegorocznego jury weszli uznani przedstawiciele świata kultury i nauki: przewodniczący dr Mateusz Wiśniewski (IFS, związany z Operą Wrocławską i International Antonina Campi Vocal Competition), p. Jagoda Kraśniewska (była kierowniczka Biura Współpracy Międzynarodowej), prof. Jarosław Malicki (dyrektor IFS), p. Igor Wójcik (dyrektor OKiS-u), p. Arkadiusz Ignasiak (Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu), dr Justyna Salamon (Instytut Filologii Romańskiej), dr Patrycja Cicha (kierowniczka BWASD), multiinstrumentalista Andrzej Walus oraz wokalistka i właścicielka Centrum Sztuki Głosu Art Voice – Anna Majkut-Polańska.
Tegoroczna edycja Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej po raz kolejny udowodniła, jak ważna i inspirująca może być międzynarodowa wymiana kulturowa wśród studentów. Talent, odwaga i pasja, z jakimi młodzi artyści podchodzą do muzyki, są najlepszym dowodem na to, że takie inicjatywy mają nie tylko wartość artystyczną, ale również edukacyjną i integracyjną.
Marcel Wilk