Czy do Lwówka wróci punkt krwiodawstwa? Kiedyś oddawano tam 1200 litrów krwi rocznie

Radny Jacek Żojdzik zwrócił się z interpelacją do władz powiatu lwóweckiego w sprawie utworzenia w Lwówku Śląskim stacjonarnego punktu krwiodawstwa, który mógłby przyczynić się do poprawy dostępności krwi dla szpitali i pacjentów z regionu. Likwidacja tego punktu na początku 2012 roku pozostawiła znaczącą lukę, którą aktualnie wypełniają tylko okazjonalne wizyty mobilnego punktu poboru krwi. W swym piśmie radny podkreślił, jak istotne byłoby ponowne otwarcie stałego punktu krwiodawstwa w mieście:

„Lwówek Śląski odczuwa skutki decyzji o likwidacji stacjonarnego punktu krwiodawstwa, która została wprowadzona na początku 2012 roku. Krew jest niezastąpiona w leczeniu wielu chorób i ratowaniu ludzkiego życia. Działający dawniej Klub Honorowych Dawców Krwi w Lwówku Śląskim zrzeszał 2200 członków, którzy rocznie przekazywali ponad 1200 litrów krwi. Obecnie do Lwówka Śląskiego przyjeżdża mobilny punkt (autobus) raz na kilka miesięcy, przyjmując kilkudziesięciu krwiodawców.”

Żojdzik wskazał również na przykład Jeleniej Góry, gdzie niedawno otwarto nowy punkt krwiodawstwa. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z programu REACT-EU, którego celem jest wzmacnianie infrastruktury służby zdrowia w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19 oraz przygotowaniem na przyszłe zagrożenia epidemiologiczne. Koszt projektu wyniósł niemal 2 mln złotych, z czego ponad 1,5 mln pochodziło ze środków unijnych.
„Bardzo proszę o informacje dotyczące możliwości utworzenia w Lwówku Śląskim stacjonarnego punktu krwiodawstwa. Byłby to przede wszystkim ukłon w stronę Honorowych Dawców Krwi i podziękowanie im za to, że dzielą się bezcennym darem, jakim jest krew. Dobrym przykładem takiego działania może być nowo powstały punkt krwiodawstwa w Jeleniej Górze. Adaptacja pomieszczeń na punkt krwiodawstwa zrealizowana została tam dzięki programowi „Wsparcie infrastruktury technicznej celem przeciwdziałania negatywnym skutkom występowania pandemii COVID-19 oraz przygotowania systemu na przyszłe zagrożenia epidemiologiczne” w ramach działania 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT-EU Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Wartość inwestycji to prawie 2 mln złotych, w tym dofinansowanie z programu REACT-EU w wysokości 1 579 770,00 zł.” – dodaje Radny Żojdzik.
Najbliższe stacjonarne punkty krwiodawstwa znajdują się obecnie w Bolesławcu i Jeleniej Górze. W przypadku uruchomienia punktu w Lwówku Śląskim lokalni dawcy mieliby większą możliwość oddawania krwi, co ułatwiłoby życie zarówno im, jak i potrzebującym.
Marcel Wilk