Ranking Gmin Dobrych do Życia. Wiemy jak poszło naszym gminom

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował pełne wyniki rankingu “Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce. Ranking ten został opracowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

„Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30 proc. To dobry znak” – komentował podczas gali prof. Śleszyński.
“Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. Poziom edukacji, liczba żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek również znalazły się w analizie. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.”
Wyniki w kategorii gminy z siedzibą powiatu ziemskiego
- Bolesławiec – 98
- Złotoryja – 161
- Lubań – 208
- Lwówek Śląski – 220
Wyniki w kategorii ogólnej
- Gryfów Śląski – 1401
- Lwówek Śląski – 1893
- Wleń – 2220
- Lubomierz – 2252
- Mirsk – 2278
Podkreślenie równomiernego rozmieszczenia gmin na tle wskaźników oraz współpraca z prof. Śleszyńskim dodają rangi opracowanemu rankingu. Cenne informacje na temat jakości życia w polskich gminach stanowią nie tylko pomoc dla mieszkańców w świadomym wyborze miejsca zamieszkania, ale także inspirację dla samorządów do działań poprawiających warunki życia w społeczności.
Marcel Wilk