Czy potrzebujesz kasę fiskalną, prowadząc warzywniak?

Kiedy kasa fiskalna jest w warzywniaku niezbędna?
To, czy w warzywniaku powinna znaleźć się kasa fiskalna, zależy od osiąganego rocznego obrotu, podobnie jak w każdym innym sklepie czy punkcie świadczenia usług. Jeśli warzywniak jest mały i jego obrót nie wynosi więcej niż 20 000 złotych rocznie, używanie kasy fiskalnej nie jest konieczne. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2021 poz. 2442) można w takiej sytuacji zastosować zwolnienie podmiotowe. Przedsiębiorca jest jednak wtedy zobligowany do skrupulatnego przestrzegania limitu obrotu, a gdy tylko go przekroczy – do rozpoczęcia korzystania z kasy fiskalnej w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy. Warto również pamiętać, że gdy obrót przekroczy 20 000 zł i sklep rozpocznie ewidencję przy pomocy kasy fiskalnej, nie będzie już możliwy powrót do zwolnienia, nawet jeśli roczny obrót spadnie znacznie poniżej 20 000 zł.
Kasa fiskalna – nie tylko przykry obowiązek
Choć dla wielu osób korzystanie z kasy fiskalnej może kojarzyć się jedynie z dodatkowym, niechcianym obowiązkiem, urządzenia te są w stanie znacznie usprawnić działalność firmy. Przede wszystkim dzięki ewidencjonowaniu sprzedaży cała księgowość ulega dużemu uproszczeniu – nie trzeba już bowiem ręcznie spisywać wszystkich transakcji oraz zliczać codziennego obrotu. Co więcej, kasy fiskalne mogą automatycznie przypisywać stawki podatku od towarów i usług (VAT), co również oszczędza czas oraz zmniejsza ryzyko pomyłki podczas samodzielnego przyporządkowywania. Błędy ogranicza też możliwość współpracy kasy fiskalnej z terminalem płatniczym – kwota do zapłaty jest wtedy automatycznie przesyłana do terminala, dzięki czemu oszczędza się również czas, wcześniej przeznaczany na wydanie reszty.
Kasy fiskalne do warzywniaka – jakie wybrać?
Gdy limit obrotu został przekroczony, a korzystanie z kasy fiskalnej jest nieuniknione, trzeba wybrać taki model urządzenia, który będzie najlepiej pasował do charakteru warzywniaka. Jako że sklepy te zazwyczaj nie cechują się dużymi rozmiarami, warto brać pod uwagę mniejsze kasy, które nie zajmą sporo miejsca i będą wygodne w użytkowaniu. W tym przypadku dobrze sprawdzą się takie urządzenia jak Posnet Revo Online czy Novitus Mała Online. Można również zdecydować się na kasę mobilną np. Posnet Mobile Online, jeśli w warzywniaku trudno o dostęp do prądu. Z kasą bez problemu można także połączyć terminal płatniczy, który bez wątpienia przyciągnie więcej klientów do punktu. W dodatku istnieje możliwość otrzymania bezpłatnego terminala na rok w ramach programu Polska Bezgotówkowa.
Warto pamiętać, że wszystkie kasy fiskalne sprzedawane od początku 2023 roku są już urządzeniami online. Oznacza to, że łączą się z systemem Krajowej Administracji Skarbowej – Centralnym Repozytorium Kas – i przekazują do niego wszystkie paragony oraz okresowe raporty. Pozwala to na zdalną kontrolę poprawności ewidencji i wykrywanie ewentualnych nadużyć podatkowych. W tym celu trzeba jednak zapewnić kasie fiskalnej online stały dostęp do internetu. Jako że w warzywniaku może być trudno o połączenie z siecią WiFi, poleca się przede wszystkim korzystanie z kas z wbudowanym modemem GPRS. Wystarczy wtedy włożyć do urządzenia kartę SIM z odpowiednim pakietem internetu, aby nie martwić się o nieudany transfer danych.
Poza informacjami na temat dokonywanych transakcji kasy wysyłają do CRK także protokoły z dokonywanych przeglądów technicznych. Dlatego koniecznie należy pamiętać, aby maksymalnie co dwa lata oddawać urządzenie do autoryzowanego serwisu i uzyskiwać stosowne potwierdzenie sprawności sprzętu, co pozwoli na uniknięcie kary.
Ulga na zakup kasy fiskalnej do warzywniaka
Dla niektórych przedsiębiorców koszt kasy fiskalnej opiewający na ok. 2000 złotych brutto może być sporym wydatkiem. Dlatego ustanowiona została specjalna ulga na zakup kasy fiskalnej. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535) przedsiębiorcy, którzy zostali zobligowani do korzystania z kasy fiskalnej, mogą odliczyć od podatku 90% kwoty netto, jaką wydali na zakup nowego urządzenia. Ulga ta nie może jednak wynosić maksymalnie 700 złotych i dotyczy tylko urządzeń fiskalnych online. Odlicza się ją od kwoty podatku należnego, a jeśli wynosi więcej niż podatek, można otrzymać różnicę na konto bankowe lub odliczyć ją od podatku w kolejnych okresach rozliczeniowych. Zakup kasy fiskalnej musi jednak nastąpić w terminie do 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji. Aby uzyskać omawianą ulgę, koniecznie należy zachować fakturę potwierdzającą zakup urządzenia oraz dowód zapłaty.
Partnerem artykułu jest mico.pl.
Artykuł sponsorowany