Dożynki Gminy Lubomierz

24 września na placu przy Świetlicy Wiejskiej mieszczącej się w dawnym dworcu kolejowym w Pławnej obyło się jedno z najważniejszych wydarzeń Gminy Lubomierz, czyli Dożynki.

Cała uroczystość rozpoczęła się od uroczystej mszy dożynkowej w Kościele św. Tekli. To właśnie w tej świątyni, w duchu wdzięczności, rozpoczęto celebrowanie święta plonów i darów Ziemii. Po mszy ze świątyni na plac przy Świetlicy Wiejskiej, wyruszył Korowód Dożynkowy z przepięknymi wieńcami. Na jego czele jechał traktor z przyczepą, na której siedziały panie ubrane w stroje przypominające ludowe.

To one rozbrzmiewały dożynkowymi przyśpiewkami, które wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Dla uczestników korowodu, jak i licznie zgromadzonych gości, było to niezapomniane przeżycie, które przypominało o korzeniach i tradycji kultywowanej przez wieki.
Po dotarciu Korowodu Dożynkowego pod scenę, rozpoczął się uroczysty ceremoniał. Goście zostali poczęstowani kawałkami chleba wypiekanego tradycyjnie z tegorocznych plonów. To gest wdzięczności i dzielenia się owocami ciężkiej pracy rolników, które stanowią fundament życia na wsi.
Kolejnym punktem programu było młócenie siana drewnianym cepem. Tę tradycyjną czynność wykonali starości dożynek, Pan Dariusz Szorc i Ewa Sadłucka, w towarzystwie Burmistrza Lubomierza, Marka Chrabąszcza. Młócenie siana jest symbolem trudu i pracy, które towarzyszyły rolnikom podczas żniw.


Na scenie nie mogło zabraknąć także występów zespołów ludowych. Ich energetyczna muzyka, taniec i kolorowe stroje przyciągnęły uwagę widzów, dodając do dożynkowej atmosfery nutkę zabawy i rozrywki.
M. Huzarewicz
Portal Lwowek24.pl był oficjalnym patronem medialnym wydarzenia.
Majer zniszczył ogrodzenie komuś w Pławnej. Do tej pory nie naprawił, a na dożynkach bryluje.