Narodowe Czytanie “Nad Niemnem” w Gryfowie Śląskim

2 września, Gryfów Śląski dołączył do innych miast i miejscowości w całej Polsce, aby wziąć udział w akcji “Narodowe Czytanie”. Od momentu jej zapoczątkowania w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, inicjatywa ta stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym, promującym narodowe dziedzictwo literackie. Co roku, Polacy spotykają się, aby wspólnie czytać inną lekturę, tym razem wybór padł na arcydzieło Elizy Orzeszkowej, “Nad Niemnem”.

Akcję przeprowadzono na gryfowskim rynku, a właściwie na tle okazałej fontanny. Została ona ozdobiona roślinnością i stała się doskonałą scenografią dla tego wyjątkowego wydarzenia. To właśnie tło fontanny nadawało wyjątkowego uroku czytaniu Elizy Orzeszkowej.

Wszystko to było możliwe dzięki niezastąpionemu Markowi Sieradzkiemu, lokalnemu działaczowi i artyście, który przyjął rolę reżysera. To właśnie jego staranne przygotowanie i umiejętność tworzenia magicznej atmosfery uczyniły to wydarzenie niezapomnianym.

Z kolei dekoracje, które zachwyciły uczestników wydarzenia, były dziełem utalentowanych: Katarzyny Bronowickiej, Jakuba Kosteckiego oraz Mieczysława i Anny Gnach. Ich kreatywność i pasja do sztuki przyczyniły się do stworzenia unikatowej scenerii, która oddała hołd literackiemu arcydziełu oraz wyjątkowemu duchowi Gryfowa Śląskiego.
Tegoroczna lektura, “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Powieść ta porusza istotne kwestie narodowe, społeczne i emocjonalne, co czyni ją doskonałym wyborem dla akcji “Narodowe Czytanie”.
Tak sobie pomyślałam, że skoro akcja powieści rozgrywa się nad Niemnem tytułem wstępu kilka takich uwag Hydrologicznych. Rzeka Niemen swój początek bierze w okolicach Mińska na Białorusi. Przepływa przez Litwę i Łotwę, ciągnie się mniej więcej na odcinku 937 km, by przy swoim ujściu na sekundę wrzucić do morza 616 m3 wody. Także rzeka potężna, największa najważniejsza dawnego Księstwa Litewskiego. I nad tą właśnie rzeką dzieje się akcja powieści, którą wszyscy mieliśmy okazję czytać w całości lub we fragmentach. – mówiła Katarzyna Bronowicka.

Wśród czytających znaleźli się: Jan Wysopal, Anna Michalkiewicz, Marek Sieradzki, Marzena Wojciechowska, Małgorzata Szczepańska, Marcela Wnukowicz, Mieczysław Gnach oraz Jakub Tabaka. Ich prezentacje tekstu “Nad Niemnem” wzbudziły uczucia i emocje w sercach słuchaczy, tworząc niepowtarzalny klimat tego wyjątkowego wydarzenia.


“Narodowe Czytanie” to nie tylko okazja do czytania literackich dzieł narodowych, ale także do budowania wspólnoty i promowania kultury czytania w naszym społeczeństwie. Wydarzenie to, które odbyło się na Gryfowskim Rynku przy urokliwej fontannie, jest doskonałym przykładem, jak literatura może łączyć ludzi i inspirować do refleksji nad naszą historią i tożsamością. Dzięki zaangażowaniu lokalnych artystów i działaczy, Gryfów Śląski stał się częścią tej wielkiej narodowej tradycji czytania.
Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz