Procesja przeszła przez miasto – geneza Bożego Ciała

W Lwówku Śląskim jak i całej Polsce ulicami miast i wsi przeszły procesje, w których katolicy świętowali Boże Ciało, którego pełna nazwa brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w wielu miastach występują utrudnienia w ruchu ze względu na zamknięcie ulic, którymi podążają osoby wierzące.
Tradycja obchodzenia Bożego Ciała została zapoczątkowana w XIII wieku. Na Soborze Laterańskim IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli wierze, że chleb i wino to ciało i krew Chrystusa. Wcześniej tego typu myślenie w kościele nie występowało.
Po tym wydarzeniu wzrosło zainteresowanie kultem Eucharystii, czyli prawdziwego wg. katolików obrzędu, w którym chleb i wino mają zamieniać się w ciało i krew Chrystusa.
Początkowo obchodzenie Bożego Ciała było wpisane w tradycję Wielkiego Czwartku i nie stanowiło oddzielnego święta. Wyznawcy kościołów chrześcijańskich wierzą, że to właśnie wtedy Jezus po raz pierwszy miał dokonać wyżej wspomnianej przemiany. Przyczyną do ustanowienia święta Bożego Ciała miały być objawienia Św. Julianny z Mont Cornillon około 1207 roku.
Miał jej się ukazać Chrystus, który domagał się ustanowienia Święta Eucharystii na pierwszy czwartek po Święto Trójcy Świętej.
Podobne praktyki i dogmaty występują w Hinduizmie, gdzie co prawda nie spożywa się chleba i wina, ale Prasadam, czyli pokarm ofiarowany Bóstwu, które w zamian za to udziela błogosławieństwa, a także uświęca pokarm, który w wyniku tego gestu podobnie jak chleb i wino w chrześcijaństwie przemienia się w świętą substancję.
Ponadto w niektórych starożytnych wierzeniach pogańskich, takich jak mitologia grecka, rzymska czy nordycka, praktykowano rytuały, podczas których składano ofiary w postaci jedzenia i picia bogom. Chociaż nie było tam dosłownej koncepcji przemiany w ciało, istniała wiara, że bóstwa pobierają duchowe aspekty tych ofiar.
Tradycje związane z Bożym Ciałem i kultem przemiany pokarmu w byt duchowy różnią się w zależności od państw. W Polsce, Hiszpanii, Portugalii i Belgii organizuje się uroczyste procesje, w czasie których niesie się Monstrancję, czyli liturgiczne naczynie z opłatkiem w środku, który otoczony jest wiarą w to, że stanowi on ciało i krew Chrystusa.

Marcel Wilk
Maciej Huzarewicz
To była procesja ćpunów religijnego opium.
Te ćpuny boją się tego: wklejacz(dot)pl/zobacz-Manifest