Projekty grantowe – co to są i jak działają?

Istnieje wiele inicjatyw, zadań i celów, które warte są realizacji. Dotyczyć one mogą wielu różnych obszarów – edukacji, zdrowia, sportu czy kultury. Często jednak ambitne plany osób czy konkretnych podmiotów, które potrafią zdefiniować konkretne cele i sposób ich realizacji, nie są urzeczywistniane z powodu braku wsparcia finansowego. Nie każdy bowiem i nie zawsze posiada odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli zrealizować konkretną inwestycję. Stąd tak popularne, a przede wszystkim potrzebne, są projekty grantowe. Po co powstały, czemu służą i jak można skorzystać z takiej formy wsparcia? Warto to wiedzieć.
Granty to szansa dla każdego
Idea grantów czy też programów grantowych łączy osoby i podmioty posiadające odpowiedni kapitał z pomysłodawcami, definiującymi ważne, przydatne, prorozwojowe czy ekologiczne inwestycje. Połączenie konkretnego celu, z możliwością jego finansowania, to kwintesencja współpracy w optymalnym wydaniu. Nie ma tu znaczenia, czy cele te mają wymiar lokalny, regionalny czy narodowy. Przede wszystkim jest tu bowiem istotny jego realny wpływ na konkretną zmianę – czy to technologiczną, przestrzenną czy społeczną. Programy grantowe mają wiele różnych wymiarów. Mogą, ale nie muszą też, mieć charakteru instytucjonalnego. W rzeczywistości beneficjantami tego typu programów są dziś osoby prywatne, firmy i spółki jak https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62, a także fundacje i podmioty publiczne. Podobnie rzecz wygląda w przypadku grantobiorców. Górażdże
Grant zatem to dosłownie określona kwota finansowa, będąca wsparciem niezbędnym, aby daną inicjatywę wcielić w życie. Nie musi mieć jednak wymiaru rzeczowego. Oczywiście są programy grantowe dotyczące budowy placów zabaw, terenów zielonych czy np. parkingów. Istnieją jednak i programy dotyczące badań naukowych służących technologii, ekologii czy rozwojowi świadomości społecznej. Takie inicjatywy, choć teoretycznie „bezcenne”, wymagają bowiem określonych nakładów finansowych, których niestety nierzadko brakuje.
Jak zostać grantobiorcą?
Programy grantowe najczęściej przybierają formę konkursową. Co to oznacza? Otóż beneficjant takiej inicjatywy ogłasza konkurs na inicjatywy w określonych przez siebie obszarach, wyznaczając zakres formalny, niezbędny do wzięcia udziału w konkursie, a także termin składania propozycji. Zainteresowane osoby i podmioty, spełniając kryteria określone przez beneficjanta, zgłaszają swoje projekty, a następnie podmiot ogłaszający konkurs ocenia je pod względem formalnym i rzeczowym. Najczęściej konkursy takie dotyczą konkretnych granów na określone inwestycje, przy czym wiele dziś realizowanych programów grantowych ma określone zakresy – w zależności od skali samego przedsięwzięcia.
Nie ma zatem znaczenia, czy grantobiorca wyjdzie z inicjatywą wymagającą nakładu tysiąca złotych, czy pięćdziesięciu tysięcy złotych – na pewno znajdzie się program grantowy, który pozwoli, po wypełnieniu wymagań formalnych i rzeczowych, sfinansować takie przedsięwzięcie. Ważne także, aby już po otrzymaniu grantu i realizacji celu, zadbać o poprawne rozliczenie całej inwestycji, gdyż jest to warunek konieczny, aby cały program zamknąć skutecznie.
Materiał sponsorowany