Szwajcaria Lwówecka rezerwatem przyrody?

Rezerwaty przyrody w Polsce stanowią 0,54% powierzchni kraju. Jest to jedna z obszarowych form ochrony przyrody.
Zgodnie z brzmieniem ustawy obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin , siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Szwajcaria Lwówecka spełnia wszystkie te kryteria. Sprawdźmy zatem jakie są szanse, aby stała się rezerwatem przyrody i co poczyniono w tej sprawie.
Do uznania danego obszaru za rezerwat przyrody konieczne jest wykonanie przez ekspertów dokumentacji przyrodniczej, która potwierdzałaby iż dany teren spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki. Zapytaliśmy zatem władze Gminy i Miasta Lwówek Śląski czy planują zlecić jej wykonanie.
W odpowiedzi magistrat poinformował nas, iż nie planuje przeprowadzenia takich badań, gdyż są zbyt kosztowne.
Istnieje jednak inny dokument, który świadczy o wysokich walorach przyrodniczych Szwajcarii Lwóweckiej, mianowicie ,, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Lwówek Śląski oraz Plan ochrony dla Parku Krajobrazowego Doliny Bobru“
Także załącznik Nr 2 do rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 marca 2001 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i jego otuliny (Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 28, poz. 278) dla terenów Gminy i Miasta Lwówek Śląski jako wiążący ustalony jest następujący element „objęcie ochroną w formie rezerwatu przyrody grupy skalnej “Lwóweckie Skały” ze względu na występujące tu walory geologiczne”.
Ponadto o rezerwacie przyrody na terenie Szwajcarii Lwóweckiej mówi uchwała Rady Miejskiej Nr XXIII/225/12 z dnia 30 sierpnia 2012 roku.
Zapisano w niej: Według „Planu Ochrony Parku Krajobrazowego Doliny Bobru”, „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy i Miasta Lwówek Śląski” z 2000 roku oraz na podstawie badań przeprowadzonych między innymi na potrzeby opracowania Mapy Geośrodowiskowej Polski 1:50000 (PIG, 2004)projektowane jest utworzenie rezerwatu geologiczno–leśnego „Skałki piaskowcowe nad Lwówkiem Śląskim” o powierzchni 27,42 ha.
Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, poinformowała nas, że mimo tych planów do tej pory nie wpłynął żaden wniosek o uznanie Szwajcarii Lwóweckiej za rezerwat przyrody.
Nie wpłynie także w najbliższej przyszłości, władze gminy poinformowały nas, iż nie zamierzają występować z takim wnioskiem.
Warto zaznaczyć, że w Czechach podobne formacje skalne podlegają najwyższej formie ochrony. Znajdują się bowiem na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko)