8 ton padłych kurczaków pod Lwówkiem Śląskim – co obecnie wiadomo

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska 20 lipca br. otrzymał anonimową informację, z której treści wynikało, że około 3 lata temu na terenie pól znajdujących się w okolicach Gaszowa, zostało zakopane około 8 ton padłych kurcząt.
W związku z powyższym w lipcu br. inspektorzy z Wydziały Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ we Wrocławiu przeprowadzili czynności w celu potwierdzenia przekazanej informacji. Po przeprowadzeniu rozpoznania w terenie nie potwierdzono przekazanej informacji.
21 września br. w obecności świadka ponownie udano się w okolice Gaszowa, gdzie inspektorzy ustalili miejsce, w którym mogło dojść do zakopania padłych zwierząt. W trakcie lekkich prac odkrywkowych ujawniono kilka kości zwierząt, najprawdopodobniej ptasich.
W związku z tym WIOŚ, 5 października poinformował pismem odpowiednie organy, których działania są niezbędne w sprawie (Wojewódzki Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu) owe organy przekazały sprawę do szczebla powiatowego.
Po skonsultowaniu się z lekarzem weterynarii ewentualne prace odkrywkowe zostały zaplanowane na okres zimowy ze względu na konieczność uniknięcia wysokich temperatur.
W związku z brakiem odzewu poinformowanych o sprawie organów (WSSE i WIW), WIOŚ zawnioskował o zwołanie w tej sprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 12 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim.
(…) Pomimo, iż Powiatowy Lekarz Weterynarii i Powiatowa Inspekcja Sanitarna od 2022 r. posiadała informacje w przedmiotowej sprawie na spotkania Powiatowego Zespołu Kryzysowego przedstawiciele tych instytucji przybyli zupełnie nieprzygotowani, tłumacząc, że dopiero wykonują niezbędne czynności w tej sprawie np. kontrolę dokumentacyjną w firmie, w której miało dojść do pomoru kurcząt, czy też sprawdzenia czy w pobliżu potencjalnego miejsca zakopania zwierząt nie ma wód gruntowych, które mogłyby zostać zanieczyszczone, itp.
W związku z wyłączeniem w tym przypadku stosowania Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, podstawą podjęcia działań są m.in. przepisy Ustawy z dnia 21.08.1997 r. o ochronie zwierząt oraz Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, które w tym przypadku wskazują kompetencje Powiatowego Lekarza Weterynarii, który powinien podjąć odpowiednie czynności od razu po powzięciu informacji od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – wyjaśnia redakcji portalu Lwowek24.pl p.o. rzecznika prasowego Barbara Lewara z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
dzień dobry, mijacie się z prawdą, Szanowna Redakcjo