Płóczki Dolne: sklep Dino w stylu łużyckim

Mało kto wie, że pogranicze Polski, Czech i Niemiec posiada własny styl architektoniczny, którego znakiem rozpoznawczym są domy przysłupowe, niekiedy nazywane domami łużyckimi, gdyż zaczęły powstawać na terenie Górnych Łużyc już w średniowieczu. Najstarszy tego typu obiekt znajduje się w Giebułtowie w powiecie lwóweckim, jego powstanie datuje się na drugą połowę XV wieku. Dla styku terenów przygranicznych tych trzech państw ukuto określenie Kraina Domów Przysłupowych. Jeden z większych i bardziej znanych tego typu obiektów znajduje się w Zgorzelcu będącym jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych Górnych Łużyc. W budynku mieści się obecnie siedziba Stowarzyszenia Dom Kołodzieja, które promuje ten rodzaj zabudowy w regionie.

,, Przysłup powstał w wyniku zderzenia dwóch kulturowych żywiołów: w XII w., kiedy osadnicy z Europy Zachodniej, migrując w poszukiwaniu przestrzeni życiowej, wpadli na Słowian w domach z bali zadaszonych słomą. Nowi osadnicy wykorzystali słowiańską chatę jako bazę dla swojego domu.” – Natalia Gańko. Przysłupowy kawałek Europy.
Styl ten choć jest coraz mniej popularny na terenach, na których powstał nie odszedł całkowicie w zapomnienie. Hołd kulturze łużyckiej postanowił złożyć właściciel nowo wybudowanego sklepu Dino w Płóczkach Dolnych. Budynek nawiązuje właśnie do stylu łużyckiego, przypominając dom przysłupowy.
Godna pochwały inicjatywa. Jest to co prawda imitacja konstrukcji ryglowej, ale nawiązuje do najbardziej charakterystycznych elementów naszej architektury. Powinniśmy sobie życzyć więcej takich elewacji – komentuje przedstawicielka Stowarzyszenia Dom Kołodzieja.
